8. detsembril 2008 avaldas Raamatupidaja.ee BDO Eesti AS juhtivkonsultandi Eva Metsaots ülevaateartikli 2008. aastal majandusaasta aruande koostamise nõuetes tehtud muudatustest. Ülevaade oli alljärgnev:
2008. a juulis tehti raamatupidamise seaduses ja äriseadustikus mitmeid muudatusi, et likvideerida peamiselt eelmiste, 2007. aastast kehtestatud muudatustega tekitatud ebakõlad ja kordused ning arendada e-aruannet. Muudatused kohalduvad aruandeperioodile, mis algab 01.01.2008 või hiljem.
Olulise uuendusena muudeti aruande suhtes kohta, kus tuleb näidata ettevõtja ja välismaa äriühingu filiaali müügitulu andmed kuni kümnel suuremal tegevusalal EMTAK-i järgi. Ühtselt klassifitseeritud andmed on vajalikud statistika jaoks.
Seni aruandesse kuuluvas lisas esitatud müügitulu andmed EMTAK-i järgi tuleb 1. jaanuaril 2008 algava aruandeperioodi kohta kajastada RPS-i § 45¹ kohaselt koos aruandega esitatavas eraldiseisvas lisas.
Klassifitseeritud müügitulu andmed esitatakse aruandega koos, kuid eraldi lehel iseseisva dokumendina, näiteks kasumi jaotamise ettepanek ja osanike nimekiri.
Konsolideerimisgrupi majandusaasta aruande puhul esitatakse kõnealune lisa konsolideeriva üksuse konsolideerimata kasumiaruande vastavate andmete alusel.
Nõude sisu ei ole muutunud: tegevusalad tuleb näidata tekstina, millele võib lisada ka klassifikaatori koodi.
Nimetus tuleb kirjutada sõna-sõnalt, klassifikaatori teksti mitte muutes. Koodi lisamine ei ole kohustuslik, vaid soovituslik, sest koodi järgi on hea kontrollida selgitava teksti ja koodikirjelduse kokkusobivust.
Tegevusala kirjeldus peab olema võimalikult täpne: eraldi tuleb välja tuua toode ja sellega seotud tegevus, näiteks toodete remont.
Aruande koosseisus olevas müügitulu lisas tuleb müügitulu kajastada endiselt lihtsalt tegevusalade ja geograafiliste piirkondade lõikes. Tegevusala nimetuses ja liigitamises ei tule enam lähtuda EMTAK-ist, kuid märkimisväärseid lahknevusi klassifikaatori alusel esitatust ei tohiks seejuures tekkida.
Andmete õige esitamine on tähtis, nii näiteks peavad valesti või puudulikult välja toodud tegevusalade tõttu esitama 2007. a majandusaasta kordusaruande justiitsministeeriumi andmetel 25% esitanutest.
Äriseadustikus tehti aruandlust puudutav muudatus, mille kohaselt tuleb 01.01.2009 või hiljem algava aruandeperioodi majandusaasta aruanne esitada äriregistrile ainult elektrooniliselt. Aruande esitaja identifitseeritakse ID-kaardi või internetipanga kaudu.
Kui aruandekohustuslasel ei ole võimalik aruannet elektrooniliselt esitada, võib ta teha seda notari vahendusel.
Kuni eelnimetatud nõude kehtima hakkamiseni võib aruande esitada ka paberil.
2007. a majandusaasta aruannetest esitati elektrooniliselt 17%.
Elektrooniliseks esitamiseks on juurdepääs Registrite ja Infosüsteemide Keskuse veebilehele juhatuse liikmel, täisosanikul, likvideerijal või pankrotihalduril. Eespool nimetatud juht- või seda asendava organi kõigi liikmete osavõtt aruande esitamisest ei ole vajalik, seda saab teha juhatuse üks liige, täisosanik, likvideerija või pankrotihaldur. Kui audiitorkontroll on kohustuslik, kinnitab elektroonilisel esitamisel aruande ka audiitor.
|