Maksutõusud 2025 ja maksumuudatused 2025–2026: olulisemad maksutõusud ja uued kohustused
Maksutõusud 2025 ja maksumuudatused 2025–2026: olulisemad maksutõusud ja uued kohustused
Muudatused tulumaksuseaduses
Tulumaks dividendidelt
Alates 2025. aastast kehtib kõikidele dividendidele ühtne maksumäär 22/78 ja krediidiasutuste tulumaksu avansilise makse määr 18% senise 14% asemel.Kui varasemalt oli võimalik regulaarselt väljamakstavaid dividende maksustada soodusmääraga 14%, siis alates 2025. aastast see võimalus kaob. See toob kaasa ka füüsilisele isikule makstud dividendilt kinnipeetava 7%-lise tulumaksumäära kadumise. Ühest küljest see lihtsustab dividendide tulumaksuarvestust, kuid tähendab olulist maksutõusu regulaarselt dividende maksvatele ettevõtetele, eriti olukordades, kus omanike ringi kuuluvad välisriikide isikud.
Füüsilise isiku kinnipeetav tulumaks
Alates 01.01.2025 kehtestatakse Eestis füüsilise isiku tulumaksu määraks 22% senise 20% asemel.Maksustatavast tulust on aastas õigus maha arvata:
- maksuvaba tulu 7848 eurot või vanaduspensionieas 9312 eurot;
- koolituskulusid ja annetusi 1200 eurot;
- täiendava kogumispensioni (III samba) sissemakseid kuni 15% ulatuses maksustatavast tulust, kuid mitte rohkem kui 6000 eurot aastas.
Maksuvabad piirmäärad
Samuti muutuvad välislähetuse maksuvabad piirmäärad:- Esimese 15 päeva eest on maksuvaba piirmäär 75 eurot.
- Iga järgneva päeva eest 40 eurot. Maksuvaba piirmäära ületav osa maksustatakse palgatulu, sotsiaalmaksu ja teiste maksetega.
Muudatused käibemaksuseaduses
Maksumäärade muutused
Alates 2025. aasta 1. jaanuarist tõusevad järgmiste teenuste käibemaksumäärad:- Majutusteenused, sealhulgas majutus koos hommikusöögiga, mille käibemaksumäär tõuseb 9%-lt 13%-le.
- Ajakirjandusväljaannete käibemaksumäär tõuseb 5%-lt 9%-le.
Kassapõhine käibemaksuarvestus
Ettevõtjad, kes kasutavad kassapõhist käibemaksuarvestust, saavad üleminekusätete kohaselt veel kuni 31. detsembrini 2026 maksta majutusteenuste (kaasa arvatud hommikusöök) ja ajakirjandusväljaannete käibelt käibemaksu madalama määraga (9% ja 5%), kui teenused on osutatud enne 2025. aasta 1. jaanuari ja arve on väljastatud vastavalt sellele.“Uue hoone” määratluse muudatus
Alates 1. jaanuarist 2025 jõustub Eestis käibemaksuseaduses oluline muudatus, mis puudutab uute hoonete määratlust. Varasemalt ei olnud määratletud “uue hoone” tingimused, mis tähendas, et hoone oli kasutatud esimesest kasutuspäevast alates.See muudatus toob kaasa, et hoonete müügihind, mis on tehtud vähem kui aasta pärast hoone valmimist või esmakordset kasutamist, on käibemaksuga maksustatav. See muudatus toob kaasa selguse ja ühtlustab praktikat, andes ettevõtjatele ja ostjatele kindluse maksukohustuste osas uute hoonete müügil.
Ettevõtted, kes tegelevad kinnisvaraga, peavad olema valmis arvestama, et kõik vähem kui ühe aasta vanused hooned, mille müük toimub pärast 1. jaanuari 2025, on käibemaksuga maksustatavad.
Täiendavad maksumuudatused
Julgeolekumaks
2024. aasta detsembris võeti vastu julgeolekumaksu seadus, mis jõustub 2026. aasta esimesel jaanuaril. Eesti Vabariigi kaitsevõime tugevdamiseks kehtestatav julgeolekumaks oleks ajutine ning kehtiks 2026. aastast kuni 2028. aasta lõpuni. Julgeolekumaksu hakatakse aga arvestama juba 2025. aastal.Julgeolekumaks ettevõtetele
Julgeolekumaksu rakendamine ettevõtetele on seotud aastakasumiga. Eelnõu kohaselt maksustatakse residendist äriühingu majandusaasta kasum enne tulumaksu. See tähendab, et ettevõtted peavad maksma 2% maksu oma kasumilt, millelt on veel kinni pidamata tulumaks. Julgeolekumaksu arvestamiseks ja tasumiseks esitab juriidiline isik deklaratsiooni teenitud kasumi kohta ja tasub Maksu- ja Tolliametile hiljemalt järgmise majandusaasta septembri kuuks.2026. aastal tuleb esitada deklaratsioon avansiliste maksete kohta ning tasuda julgeolekumaks 2025. aastal lõppenud majandusaasta kasumilt (millelt ei ole maksud maha arvestatud). Maks tasutakse 2026. aasta kolmanda ja neljanda kvartali 10ndaks kuupäevaks.
Julgeolekumaks füüsilistele isikutele
Eelnõu kohaselt laieneb julgeolekumaks nii füüsilistele isikutele kui ka mitteresidentidele, kes teenivad Eestis maksustatavat tulu. 1. jaanuarist 2026. aastal tuleb tööandjal alates esimesest eurost kinni pidada 2% suurune julgeolekumaks. See tähendab, et kõik füüsilise isiku tulu, sealhulgas töötasu, hakatakse maksustama lisaks ka julgeolekumaksuga.Füüsiline isik peab maksustamisperioodile järgneval aastal 30ndaks aprilliks esitama julgeolekumaksu deklaratsiooni, kus on esitatud teenitud tulu, mida ei ole veel julgeolekumaksuga maksustatud ning tasuma maksu esimeseks oktoobriks.
Mootorsõidukimaks
Esimesel jaanuaril 2025. aastal hakkab kehtima mootorsõiduki seadus, kus maksustatakse mootorsõidukeid, mis on liiklusregistris registreeritud, sealt ajutiselt kustutatud või registrikanne on peatatud. Maksu tasub sõiduki omanik või vastutav kasutaja, kui sõiduki omanik on liisinguandja.Maksu suurus oleneb sõiduki baasosast, CO2 väljaheitest ning täismassist. Mootorsõidukimaksu arvestatakse kalendriaasta kohta ning tasumine toimub kahes osas 15. juuniks ja 15. detsembriks Maksu- ja Tolliametile.
Peale selle tuleb sõiduki esmakordsel registreerimisel või esimesel omanikuvahetusel peale mootorsõidukimaksu kehtestamist, kui sellelt pole varasemalt registreerimistasu maksutud, tasuda registreerimistasu Transpordiametile.
Kui teil on eelseisvate maksumuudatuste kohta lisaküsimusi, soovitame võtta ühendust BDO Eesti spetsialistidega