Materiaalse põhivara müügi ja mahakandmise kajastamine majandusaasta aruande lisas

Majandusaasta aruannete koostamine on täies hoos ning sellega seoses kerkib üles erinevaid küsimusi seoses tehingute sobitamises E-äriregistri võrdlemisi jäikade aruandevormidega. Majandusaasta aruandes nõutava avalikustatava informatsiooni hulk sõltub ettevõtte suuruse kõrval ka reaalsest tegevusest, mille alusel tuleb raamatupidajatel täita ära vajalikud lisad. Üks lisasid, mille koostamine võtab tavaliselt oluliselt aega ja mis valmistab raamatupidajatele peavalu, on materiaalse põhivara lisa. Lisaks nendele anname mõned juhised, kuidas tavapärastest komistuskividest pääseda.

Esimene samm materiaalse põhivara lisa täitmisel on põhivara klassifitseerimine sarnaste tunnuste alusel vastavatesse põhivara gruppidesse. Kui teatud põhivaragruppide osas on väga selge, mis peaks seal esindatud olema, siis vahel juhtub, et tulp muu materiaalne põhivara on selgelt suurema väärtusega kui teised põhivara kategooriad. Siinkohal tasub üle vaadata, kas varasid annab klassifitseerida sarnaste tunnuste alusel teistesse gruppidesse.



Kui põhivara ostude, ümberklassifitseerimiste ja amortisatsioonikulu kajastamine materiaalse põhivara lisas on ridadel suhteliselt selgelt ja arusaadavalt kirjeldatud, siis müükide ja mahakandmiste osa tekitab sageli küsimusi. Juhul, kui põhivara on täielikult amortiseerunud, kajastatakse müük või mahakandmine materiaalse põhivara lisas perioodi lõpu ridadel selliselt:
  • Põhivara soetusmaksumust perioodi lõpul vähendatakse müüdud või maha kantud põhivara soetusmaksumuse võrra.
  • Põhivara akumuleeritud kulumit perioodi lõpul vähendatakse müüdud või maha kantud põhivara akumuleeritud kulumi võrra.
  • Muutuste ridadel põhivara müügi või mahakandmisega seoses liikumist ei näidata.

Täielikult amortiseerunud põhivara mahakandmise kajastamine näide: Ettevõte kannab põhivara nimekirjast välja põhivara, mille soetusmaksumus on 5 000 eurot ning akumuleeritud kulum samuti 5 000 eurot.
 
31.12.2022  
Soetusmaksumus 20 000
Akumuleeritud kulum -10 000
Jääkmaksumus 10 000
   
31.12.2023  
Soetusmaksumus 15 000
Akumuleeritud kulum -5 000
Jääkmaksumus 10 000

Juhul, kui põhivara ei ole täielikult amortiseerunud, tuleb põhivara lisas näidata ka erinevus müüdud või maha kantud põhivara soetusmaksumuse ja akumuleeritud kulumi vahel. See näidatakse põhivara lisa tabelis müügi ja mahakandmise puhul vastavalt ridadel “Müügid (jääkmaksumuses)” ja “Allahindlused väärtuse languse tõttu”. Lisaks sellele tuleb enne mahakandmise kannet kajastada tabelis ka aruandeaasta amortisatsioonikulu.
 

Osaliselt amortiseerunud põhivara mahakandmise kajastamise näide: Ettevõte kannab põhivara nimekirjast välja põhivara, mille soetusmaksumus on 5 000 eurot ning akumuleeritud kulum aasta alguse seisuga  2 500 eurot. Kuni mahakandmise hetkeni arvestatakse juurde amortisatsioonikulu 500 eurot.
 
31.12.2022  
Soetusmaksumus 20 000
Akumuleeritud kulum -10 000
Jääkmaksumus 10 000
   
Amortisatsioonikulu -500
Allahindlused väärtuse languse tõttu -2 000
   
31.12.2023  
Soetusmaksumus 15 000
Akumuleeritud kulum -7 500
Jääkmaksumus 7 500

Kui tegemist on osaliselt amortiseerunud põhivara müügiga, toimub tehingu kajastamine põhivara tabelis samal põhimõttel. Ettevõte müüb põhivara, mille soetusmaksumus on 5 000 eurot ning akumuleeritud kulum aasta alguse seisuga  2 500 eurot. Kuni mahakandmise hetkeni arvestatakse juurde amortisatsioonikulu 500 eurot.
 
31.12.2022  
Soetusmaksumus 20 000
Akumuleeritud kulum -10 000
Jääkmaksumus 10 000
   
Amortisatsioonikulu -500
Müügid(jääkmaksumuses) -2 000
   
31.12.2023  
Soetusmaksumus 15 000
Akumuleeritud kulum -7 500
Jääkmaksumus 7 500

Põhivara müügihinda ja tekkinud kasumit põhivara liikumiste tabelis ei näidata. Selle jaoks on lisas allpool eraldi väike alajaotus nimega “Müüdud materiaalsed põhivarad müügihinnas”. Selles tabelis näidataksegi kõigi müüdud põhivarade müügihinnad ilma käibemaksuta.

Põhivara lisasse on sisse programmeeritud erinevaid kontrolle, kuid tasub ka ise vaadata, et lisas olevad lõppnumbrid oleksid loogilised ning kooskõlas põhiaruannetega:
  • Amortisatsioonikulu kokku materiaalse ja immateriaalse põhivara lisades peab minema kokku kasumiaruandes kajastatud amortisatsioonikuluga.
  • Põhivara jääkmaksumus lisas peab minema kokku bilansis kajastatud põhivara (jääkmaksumuse)summaga.
  • Põhivara lisas:
    • põhivara jääkmaksumuse algsaldole lisanduvad +/- muutused peavad andma kokku põhivara jääkmaksumuse lõppsaldo nii kõikide põhivara kategooriate lõikes kui ka kokku;
    • ka ridade lõikes peavad kokku summad olema õiged
    • sisseehitatud kontrollidega ei pruugi tulla välja vead soetusmaksumuse ja amortisatsioonikulu arvutustes, eriti kui esineb põhivara müüke või mahakandmisi. Seega tuleb eraldi üle kontrollida, kas põhivara soetusmaksumus perioodi algul +/- toimunud muutused annavad kokku põhivara soetusmaksumuse perioodi lõpul. Sama tuleb teha ka amortisatsioonikulu ja allahindlustega.
    • Sisseehitatud kontrollidega ei tule välja ka põhivara müügikasumid, mis tuleb samuti eraldi üle kontrollida.
Materiaalse põhivara kohta on ka E-äriregistris saadaval juhised.
Majandusaasta aruande koostamise erinevate etappide ja aruande sisu kohta laiemalt saab lugeda SIIN.

Juhul, kui Teil on teema kohta täiendavaid küsimusi, palun pöörduge BDO ekspertide poole.