• Kaugtöö 10 suurimat väljakutset ja ettepanekud nendega toimetulekuks
Artikkel:

Kaugtöö 10 suurimat väljakutset ja ettepanekud nendega toimetulekuks

06 märts 2018

BDO Eesti Training Services Senior Manager Sandra Lindermann tegi kuu aega pilootprojektina kaugtööd Tai kuningriigist. Kui oma kogemuse alguses kirjutas Sandra ülevaate ettevõtmise praktilisest korraldusest ning 11 kontrollpunkti kaugtööks ettevalmistumisel, mida saab uudistada siit, siis nüüd avaldab ta isikliku kogemuse tulemusena kaugtöö 10 suurimat väljakutset ning jagab soovitusi nendega toimetulekuks.

 

Sandra "Kaugtöö 10 suurimat väljakutset":  

 1. IT ja töövahendid
  Kõik kaugtööd tegevad inimesed, kelle kogemustest olen lugenud, on ühel meelel, et hea internetiühendus on absoluutselt hädavajalik. Tänu põhjalikule eeltööle suutsin probleeme internetiühendusega vältida. Kõik muu saab toimima panna, kuid kui nett on kehv, on olukord täbar ja paljud asjad võivad jääda tegemata. Kohvikutest töötamine võib vahelduseks olla tore, kuid näiteks videotega Skype kõnede tegemiseks ei pruugi igasugusest ühendusest piisata. Seega, mõtle ette ja veendu, et internetiühendus ja töövahendid on tasemel.  

 2. Enesemotiveerimine ja –juhtimine 
  Selleks, et sihtkohta kohale jõudes endiselt säilitada motivatsioon ja tööhoog, tasub enne kaugtööle asumist endale seada selged eesmärgid ja need ka teistele kommunikeerida. Kaugtööl motivatsioon pigem tõuseb, sest selgelt on tunda tööandjapoolne usaldus ja loomulikult ei soovi  seda kuritarvitada.  

 3. Koostöö kolleegidega 
  Kokkulepped töökaaslastega peavad olema enne teele asumist tehtud. Näiteks on oluline selgeks teha, millised on eelistatud viisid sinuga kiirelt kontakti saamiseks. Kui kasutusele tulevad mingil viisil uued suhtluskanalid, on oluline need ka eelnevalt ära katsetada ja kõigile selgeks õpetada.  

 4. Kulukus  
  Elukallidus on kindlasti üks faktor, millega on tarvis arvestada. Samas on näiteks Aasiast tööd tehes kulud päris mõistlikult kontrolli all. Väga hea allikas otsuse tegemiseks ja taustainfo saamiseks on just kaugtöötajatele mõeldud elukalliduse kalkulaator, kust on võimalik infot leida lausa linna (mitte ainult sihtriigi) täpsusega. Vastavalt vajadusele saab näiteks asukoha osas kompromisse teha, kuid see, milles ei saa minu hinnangul kokku hoida, on hea internett.  

 5. Teises ajavööndis töötamine 
  Minu jaoks oli erinevates ajavööndites elamine ja töötamine tegelikult üks suuremaid plusse kaugtöö juures. Tegin tööd ja olin pidevalt online kohaliku aja järgi 13.00-22.00. Nii sain hommikupoolikul rahulikult ärgata, nautida mõnetunnist rannaskäiku ja enne tööle asumista lasta hea maitsta Tai köögi parimatel paladel, süües Eesti hommikusöögi ajal lõunat ja lõunasöögi ajal õhtust. Sihtriigi valikul on ajavahe üks tähtsamaid faktoreid. Kui ei soovi kohaliku aja järgi päris öösel tööd teha, aga sinu ametikohal on kolleegidega ühel ajal töö tegemine oluline, siis ei ole näiteks muidu mõnus ja päikseline Miami kaugtöö jaoks hea valik. 

 6. Tööülesanded, mida ei saa eemalt teha 
  Raamatupidamis-, auditi- ja ärikonsultatsiooniettevõttes töötades võivad üheks suurimaks takistuseks kaugtööle asumisel saada tööülesanded, mida ei ole võimalik eemalt teha. Ka mul on tööülesandeid, mida kaugelt teha ei ole võimalik. Suurepärane lahendus antud olukorrale oli ülitubli praktikandi kaasamine. Sellise lahendusega saab tabada kaks kärbest ühe hoobiga: ise olla eemal ja anda õppivale inimesele väga arendav ja iseseisvust pakkuv praktikavõimalus.   

 7. Juhendamine ja juhtimine 
  Eemalt praktikandi juhendamine või projektide juhtimine on kohati pingeline, kuid kindlasti mitte võimatu. Õnneks leidsin endale väga asjaliku praktikandi Merilin Talimetsa Tartu Ülikoolist, kes jäi samuti sellise pisut ebatavalise praktikaformaadiga rahule: „Praktika sooritamise ajal viibis minu juhendaja Sandra pea terve aja välismaal Tais kaugtöö pilootprojekti raames. See oli kindlasti üks väga huvitav aeg nii mulle kui praktikandile kui ka Sandrale endale. Alguses oli ikka väike ärevus sees, et kuidas  igapäevane suhtlus toimima hakkab, kelle poole ma abi vajades esimesena pöörduda saan ning kuidas Sandra mind üldse juhendada saab, kui otseselt teda ju kontoris ei viibi. Õnneks kõik need kahtlused said väga kiirelt lahenduse. Sandra oli olemas esmaspäevast reedeni, absoluutselt igal ajal ning iga kell. Mitte kordagi ei tekkinud minu praktika ajal olukorda, kus ma ei saanud Sandralt abi või nõu, kuidas miskit paremini teha või mida üldse teha. Kogu see kaugtöö katsetamise projekt oli ka minule täiesti uus kogemus ning väga põnev periood ning kindlasti saab selle õnnestunuks lugeda. Info oli igapäevaselt olemas, ülesandeid sain jooksvalt kogu aeg juurde ning üksi ei jäänud ma kordagi.“  

 8. Üksildustunne, kuuluvustunde vähenemine 
  Kodust eemale minnes võib tunduda hirmutav sõpradest ja töökaaslastest eemalolek. Tagantjärele aga võin öelda, et eemalejäämise tunnet selle kuu ajaga mul ei tekkinud. Tänu tehnoloogilistele võimalustele olin ma pidevalt kursis Eestis toimuvaga ning kohapeal oli avastamisrõõmu antud ajaks küll kuhjaga, aeg lendas liigagi ruttu. Pikema perioodi vältel võib üksildustunne kimbutama tulla. Sel juhul võib hea lahendus olla näiteks elukaaslase või mõne tuttavaga üheskoos väljakutse vastu võtmine.   

 9. Töökeskkond
  Ergonoomilise ja mugava töökoha leidmine on oluline. Õnneks leidub ka selliseid majutusi, kus sellele on mõeldud. Põhjaliku otsingu tulemusel vedas ka mul korteriga, kus lisaks väga heale internetiühendusele, olid omaniku poolt tagatud ka monitorid, nii et polnud tarvis kuu aega vaid pisikese sülearvuti ekraani taga istuda. Mida pikem on kaugtöö periood, seda suurema tähtsusega selline mugavus on. 

 10. „Minu töös pole võimalik“
  Soovitan välja mõelda ja endale kirja panna samasuguste mummukestena nagu minu mõttearendus, mis on need asjad, mis just sinu töö juures võivad takistuseks saada. Kui probleemid on kaardistatud, saab nendele lahendust otsima hakata. Kui näiteks mingil perioodil ei ole kaugtöö kohe kuidagi mõeldav, siis tasub ette võtta kogu aasta plaan (sest kaugelt töötamine vajab üldiselt omajagu ettevalmistust), ja ehk siis õnnestub leida periood, kus tööülesanded on täidetavad interneti vahendusel? Hea tahtmise ja toetava tööandjaga on palju rohkem võimalik, kui algul võib tunduda.