• Keskmise suurusega tootmisettevõtja teejuht Industry 4.0 ehk Tööstus 4.0 rakendamiseks
Publikatsioon:

Keskmise suurusega tootmisettevõtja teejuht Industry 4.0 ehk Tööstus 4.0 rakendamiseks

13 märts 2018

Mida tähendab Tööstus 4.0 teie ettevõtte jaoks? Palju kõneainet on olnud järgmise tööstustrevolutsiooni ja selle võimaluste üle ja ümber. On iseenesest mõistetav, et teekond tulevikku on iga ettevõtja jaoks erinev ning sellest tulenevalt ei ole ka tulemus kõigile samasugune.  

Loomulikult võib keskmise suurusega ettevõte vaid unistada võimalustest, mis on miljarditesse ulatuva käibega ettevõttele kättesaadavad, kuid on üsna selge, et tarbijate ootused panevad muutuma kõik turuosalised, kui neil on vähegi soovi ka tulevikus tegutseda. Keskmise suurusega ettevõtete elu ei tee kergemaks ka Hiina ja India tootjate poolne konkurents, kes väga hoogsalt investeerivad oma konkurentsivõime kasvatamisse ja pakuvad tarbijatele üha isikupärasemaid, kiiremaid ja mugavaid lahendusi. 

Häid näiteid samas ei tule otsida kaugelt, nii on Saksamaa, keda peetakse Tööstus 4.0 sünnimaaks, oma innovatsioonivõimekusega Ühendriikidest suure kaarega mööda kihutanud. Seda toetab ka fakt, et ligi üks neljandik Saksamaa SKP kasvust tuleb just tootmissektorist ning võrreldes teiste arenenud tööstusriikidega on nad samas kaotanud väga vähese hulga tootmissektori töökohti, mis on töövõtjate peamine hirm kõnealuse muudatuse puhul. 

Võidujooks tootmissektori innovatsioonis ei ole aga veel kaugeltki läbi ning on väga tõenäoline, et võitjaks võib kujuneda hoopis riik, kes suudab oma keskmise suurusega ettevõtjate innovaatilist arengut kõige paremini hoogustada. 

Just keskmise suurusega tootjad on hetkel parimas positsioonis, et lõigata kasu Tööstus 4.0 kaasnevatest muudatustest arvavad eksperdid. Nad suudavad genereerida rohkem tulu, kui klassikalised startupid ja samas on nad oluliselt paindlikumad ja vähema bürokraatiaga, kui suurettevõtted. Kui pilti lisada ligipääs innovatsiooniks vajalikele ressurssidele, on tulemus väga paljulubav. Keskmise suurusega ettevõtete paindlikus, otsustusprotsesside kiirus ja koostöövõimekus on olulised edutegurid. 

Selleks, et ära kasutada Tööstus 4.0 võimalusi oma ettevõtte kasuks, ei pea omama meeletuid tehnilisi oskusi. Reaalsuses on kolm olulist valdkonda, mis aitavad luua pikaajalist väärtust. Ühendriikide BDO on kokku pannud sisuka teejuhi rakendamaks Tööstus 4.0 lähenemist ettevõttes.